Компанія GPSavto має успішний багаторічний досвід співпраці з агрофірмами. Ми допоможемо знайти найкраще рішення щодо організації нагляду за використанням с/г техніки, щоб ви могли оптимізувати роботу персоналу та отримувати максимальну вигоду від бізнесу.
Проблеми аграріїв
Ефективність та успішність сільськогосподарського підприємства залежить від багатьох факторів, серед яких не лише непідвладна людині погода. У фермера або агрохолдингу може бути чудовий посадковий матеріал та найсучасніші зернозбиральні машини. Низька рентабельність часто пояснюється тим, що відсутній якісний моніторинг сільгосптехніки.
Контролювати роботу механізаторів, особливо під час посіву та збирання врожаю, непросто, тим більше якщо йдеться про великі площі, значну кількість техніки та ненормований робочий день.
Порушення технологічних процесів обробки полів, використання співробітниками транспорту в особистих цілях, злив палива — ці та інші «традиційні» для аграріїв проблеми дозволяє вирішити GPS моніторинг сільгосптехніки.
Оренда сільгосптехніки: підводні камені для власника транспортних засобів
Практика GPSavto довела, що використання супутникового стеження дозволяє економити величезні суми власникам комбайнів, що здають техніку в оренду.
Наведемо як приклад реальний випадок одного з клієнтів.
Багато підприємств, щоб підвищити окупність вкладених грошей у техніку, здають свої комбайни в оренду іншим фермерам, часто — разом із водієм (те саме відбувається з тракторами, обприскувачами тощо). Заправка комбайна лягає на фермера-орендаря, і, начебто, власнику техніки контроль палива не потрібен. У орендаря процес контролю може бути налагоджений дуже непогано, можливості крадіжки палива начебто зведені до мінімуму. І на перший погляд здається, що немає потреби моніторингу, до того ж площа полів підтверджується земельними актами, обдурити в обсягах має бути складно. Але насправді саме тут і потрібен GPS-моніторинг сільгосптехніки, оскільки з’являються широкі можливості для крадіжки.
Розглянемо на конкретних цифрах за витратами та можливими збитками.
Припустимо, що оплата за один гектар становить 700–800 грн. Трекер GPSavto коштує 160 доларів, плюс послуга відстеження за рік – 1800 грн.
Приїхав орендований комбайн до фермера, щоб обробити 280 га за земельними актами. За фактом у фермерів не все так просто:
- існує багато приораних земель;
- як правило, дороги між полями переорані та засіяні;
- часто вирубані та переорані посадки;
- звичайна ситуація, коли переорані і засіяні підсохлі луки, і т.д.
Насправді виходить, що загальна площа орних земель вже не 280 га, а всі 380 га. Крім цього, у несумлінного фермера-орендаря може утворитись ще якихось 100–150 га неозвучених земель. Нерідко буває ситуація, коли орендар «надає послуги» ще куму, брату, сватові тощо. За фактом орні площі збільшуються на сотні гектарів.
Водій, зацікавлений у додатковому доході, підіграє орендарю. Шофер може зателефонувати, розповісти, що пошкодилися ножі через камінь чи зіпсувався генератор — чи мало причин для вимушеного простою? За звітами виходить, що техніка простоює — водій нібито чекає, доки власник комбайна придбає запчастини. Насправді машина експлуатується – комбайн обробляє описані вище додаткові гектари: +100, +150, +260 га. Фермер, який орендує комбайн, розраховується з водієм готівкою за півціни по 350 грн за гектар. І всі задоволені. Окрім власника, звісно. Орендодавець начебто й отримав дохід, але водночас має зношений комбайн, у якому потрібно поміняти ремені та велику кількість запчастин на 5–20 тис. євро… У водія ж за пару сезонів може з’явитися новий автомобіль чи великий гарний будинок на 2–3 поверхи.
Всі ці ризики зводяться нанівець, якщо організувати gps моніторинг сільгосптехніки. На тлі втрат, що обчислюються у тисячах умовних одиниць, витрати на встановлення приладу та послуг стеження – копійчані. Це вже зрозуміли багато фермерів, яким ми показали реальні втрати після моніторингу.
Типова ситуація: на своїй території у багатьох фермерів панує порядок щодо використання техніки. Навколо є співробітники та просто знайомі люди, які повідомляють про всі випадки порушень (мається на увазі робота комбайна без узгодження власника). Тому на місці злодійство найчастіше зведено до мінімуму (проте буває й таке, що на зловживання свідомо заплющуються очі, щоб підвищити лояльність постійних працівників). А на відстані орендар не має можливості контролювати пересування машин.
У нас є клієнт у Дніпрі, який протягом восьми років давав для збирання врожаю в оренду два комбайни своєму колезі — фермеру у Львівській області. Після встановлення трекера та моніторингу дніпровський орендодавець взявся за голову. Відповідно до земельних актів львівський орендар обробляв 580 га, а насправді, як показало відстеження і наша програма, було приорано не мало не багато — ще 130 га. Власник комбайна був шокований, коли підрахував, скільки грошей він втратив за вісім років співпраці із замовником, з яким у нього, до речі, склалися дуже дружні стосунки. Кожному власнику спецтехніки варто приміряти цю ситуацію до себе та порівняти вкладення у gps моніторинг та потенційні збитки.
Є ще один найпоширеніший спосіб шахрайства, який також можна виявити за допомогою встановлення gps трекерів.
Під час збирання, після заповнення бункера, комбайну необхідно вивантажитися. Фура, що приймає, стоїть на дорозі і не заїжджає в поле, оскільки у такого транспорту маленький кліренс і існує ризик обірвати бампери, а також отримати інші пошкодження, через що завантажена фура може просто сісти і застрягнути в полі. Тому бажано використовувати перевантажувач — спеціальний трактор із причепом конусної форми та висувним шнеком, призначений для завантаження зерна у фуру. Перевантажувач потрібно орендувати, причому на умовах погодинної оплати, і це коштує недешево. Хитрий фермер вимагає, щоб комбайнери самі їхали до дороги та вивантажувалися у фуру. При цьому оплата відбувається лише за прибрані гектари. Це означає, що комбайн виконує великий обсяг неоплаченої роботи, витрачаючи 30%, а то й до половини свого робочого часу, через що доходи власника знижуються. Всі ці та інші хитрощі покаже відстеження.
Які завдання дозволяє вирішувати GPS контроль сільгосптехніки
Незалежно від масштабів агробізнесу та виду культур, якими ви займаєтеся, є щонайменше 9 причин, щоб почати використовувати gps моніторинг комбайнів та тракторів:
-
- Цілодобовий моніторинг унеможливлює відхилення від маршруту та нецільові поїздки. Водій не зможе “непомітно” використовувати трактор чи комбайн для “лівого” заробітку. Ефективність застосування техніки у сільському господарстві збільшиться до 100%.
- Ви зможете у найкоротші терміни оптимізувати операційні витрати. Насамперед йдеться про контроль палива. Застосування додаткових датчиків дозволяє відстежувати витрати пального. У будь-який момент можна отримати точні відомості про місце, час, обсяг заправки, поточний рівень солярки та рівень її витрачання. Безконтрольний злив, а також витік палива, пов’язаний із поломками, позначаться в базі даних.
- Використання GPS для сільськогосподарської техніки дозволяє збільшити термін її експлуатації. Безперервний контроль не дає механізаторам можливості використовувати машини для особистих потреб і заробляти на стороні, до того ж, завжди можна відстежити швидкісний режим. Завдяки цьому знижується зношування транспорту.
- Урожайність на полях залежить від багатьох факторів, серед яких якість обробітку землі, дотримання технології оранки, застосування добрив та пестицидів. GPS моніторинг тракторів дозволяє простежити за напрямом руху транспорту та зробити висновки щодо дотримання технологічних процесів.
- GPS-системи – це не лише моніторинг полів. Вони дають змогу дисциплінувати співробітників. Контролюючи пересування транспортних засобів, можна об’єктивно оцінити роботу кожного механізатора: його продуктивність, навички водія і т.д.
- Використання gps для сільгосптехніки вигідне і фермеру, і працівнику. Завдяки показникам системи можна отримати максимально точні обсяги виконаної роботи: системи моніторингу дозволяють оперативно розрахувати площу полів та оброблених ділянок. Існує кілька способів підрахунку за допомогою трекерів. Завдяки останнім ви завжди матимете під рукою точну карту полів незалежно від складності їхньої конфігурації.
- Використання GPS-технології дозволяє спростити, зробити більш точною та об’єктивною звітність. Керівник агрофірми завжди має необхідні дані для прийняття важливих управлінських рішень. Зібрані відомості допомагають здійснювати облік робочого часу, мотогодин, витратних матеріалів.
- Встановлення GPS-жучків мінімізує ризики викрадення сільськогосподарської техніки, а також значно спрощує процес їх пошуку.
- Аналіз даних, отриманих під час чергової посівної та збиральної кампанії, дозволяє зробити висновки щодо наявного парку с/г техніки та прийняти правильні рішення для його оптимізації на майбутнє.
Технологія супутникової системи навігації, яка є основою дистанційного моніторингу сільськогосподарської техніки в реальному часі, постійно розвивається. Тому можливості та сфери застосування системи стеження рік у рік розширюються. З її допомогою ви зможете:
-
-
- оптимізувати витрати – за рахунок тотального контролю;
- підвищити якість урожаю, в тому числі завдяки повноцінному процесу сівби, внесення добрив, обприскуванням;
- підвищити безпеку техніки та співробітників;
- грамотно формувати автопарк агрофірми.
-
Терміни окупності
Одне з найчастіших питань, які ставлять клієнти, — скільки часу може знадобитися, щоб окупити інвестиції в GPS-системи? Практика різних фермерських господарств та наш особистий досвід показують, що саме в аграрному секторі спостерігаються найшвидші терміни повернення вкладених коштів: від місяця до одного сезону.
У GPSavto ви зможете отримати детальну інформацію про всі можливості та переваги, які дає GPS моніторинг сільгосптехніки.